Prawidłowe rozliczenie podatku z tytułu wynajmu mieszkania zależy od tego, czy jest to tzw. najem prywatny czy jest to forma prowadzonej działalności gospodarczej.
Najem prywatny może być opodatkowany na tzw. zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (obecnie 17% i 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 85.528 zł) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodu ponad kwotę 100.000 zł). Co prawda stawka podatkowa jest niższa przy ryczałcie, ale ryczałt płatny jest od przychodu, tzn. nie ma prawa obniżenia podstawy opodatkowania o poniesione koszty np. dokonanego remontu.
Jeśli najem jest formą prowadzenie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak pozostałe dochody osiągane z tego źródła, tj. na zasadach ogólnych (według skali) lub podatkiem liniowym (19%).
Kiedy kończy się najem prywatny a zaczyna działalność gospodarcza? Tutaj nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Każdą sprawę należy ocenić indywidualnie biorąc pod uwagę szereg czynników w tym skalę najmu (w tym czy dochód z najmu stanowi główne / jedyne źródło przychodów), sposób nabycia lokali (zakup w celach inwestycyjnych vs. nabycie w drodze spadku), formę najmu (najem długoterminowy vs. krótkoterminowy), korzystanie z usług podmiotów trzecich (np. profesjonalnej agencji zarządzającej lokalami).